Členství v:
Ikar-Cisa eaws UIAGM Česká asociace horských vůdců

Kalendář akcí, info, fotogalerie - Fotogalerie

Novinky Kalendář akcí Naplánované akce Fotogalerie Ohlednutí za sezónou Fotografická a literární soutěž Alpy4000

09. 03. 2011 - 13. 03. 2011

FREERIDOVÝ CAMP A HELISKIING – DISENTIS, ANDERMATT 2011

Za anglickým slovem freeride se neskrývá žádná nová lyžařská disciplína pro pár bláznivých nadšenců. Jedná se naopak o aktivitu, kterou lidé provozovali již na samotném počátku lyžování. Freeride je prostě jízda na lyžích či na snowboardu ve volném terénu. Dnes je freeride běžnou lyžařskou disciplínou téměř pro každého.
Láká vás pohodový freeride?
Pojeďte si ho vyzkoušet s námi do jedněch z nejlepších středisek v Alpách :-)
FREERIDOVÉ CAMPY – ANDERMATT, DISENTIS


STŘEDA 9. 3. 2011
Opouštím Rakousko a směřuju do středu Švýcarska. Všichni se setkáváme ve středisku Sedrun. Pokračujeme v rozlyžování se nejprve na sjezdovkách, pak trochu i ve volném terénu. Je sice nádherné počasí, ale už pár dní tady nesněžilo :-)))

Na závěr si ještě vyzkoušíme hledání s lavinovými přístroji a pak se jedeme ubytovat v Hotelu Oberalp.ČTVRTEK 10. 3. 2011
Dnes máme v plánu vyhlášenou túru z Disentisu. Nejprve lanovkami a vlekem téměř až do 3 000 m. Pak se jen dostat přes malý skalní hřebínek s kramlemi a už jsme pod Oberalpstockem (3 327 m). Následuje poměrně snadný výstup po ledovci do nejvýše položeného sedla. Samotný vrcholek dneska zatím vynecháváme. Pohoda prostě vítězí :-)))

Zapneme se do lyží a snowboardu a vyrážíme na dlouhý sjezd směrem do údolí. Snažím se táhnout to co nejvíce doprava. Levá strana je často ježděná a právě napravo očekávám čistý svahy. Prudký nájezd, traverz po rampě a už najíždíme do obrovského žlabu a pak do širokého a téměř neporušeného svahu. Úžasný úsek.

PÁTEK 11. 3. 2011 - HELISKIING
Už včera, kousek pod sedlem padá návrh o heliskiingu a kupodivu to všechny zaujalo :-))) Domlouvám tedy možnost letu a dnes tedy všichni míříme hned brzy ráno auty na heliport. Krátký úvod a už první skupinka odlétá vzhůru mezi horské štíty. My je následujeme hned vzápětí. Krásný den, nádherný průlet mezi ostrými sedly, trochu cítíme menší propady, ale každému se začíná plnit obrovský sen :-))) Přistáváme přímo na ledovci ve výšce 3 200 m. Vrtulník odlétá na domluvené stanoviště, kde na nás bude čekat.

PRŮLET MEZI SEDLY A HŘEBENY HOR
PŘISTÁNÍ PRVNÍ SKUPINY
PŘISTÁNÍ DRUHÉ SKUPINY
Nejprve musíme překonat ledovec a pak najíždíme do úžasných svahů s parádním sněhem. Musíme často zastavovat, protože je tahle jízda už hodně dlouhá. Znovu a znovu najíždíme do sypkého a přemrzlého sněhu valíme to dolů krásnými oblouky. Když už vůbec nemůžeme, začínáme vytraverzovávat do boku. Tady je už jízda horší, ale i tak se sjíždí krásně dál a dál. Až teprve kousek nad samotným údolím, dojíždíme k vrtulníku. Pilot s boarďákem jsou v pohodě a nespěchají na nás. Trochu vydechneme a už se nakládá první útočná skupina :-))). Čeká nás průlet krásným a divokým údolím a úžasný přistávací manévr :-))) Závěrečné fotky, filmování a vrtulník nás nadobro opouští. Zůstáváme na vrcholu sami. Čeká nás další dlouhý sjezd a tentokrát až do údolí :-))) Ráno jsme jeli ve stínu v prašanu a teď pro změnu najíždíme do mírně nataveného firnu. Nejprve strmý nájezd a pak obrovské a dlouhé svahy. Každý při této jízdě zapomíná na vše okolo, teď právě jedeme úžasné oblouky a dno údolí se stále nepřibližuje :-)))

PAUZA A SVÁČA DOLE U VRTULNÍKU
PŘÍLET A STÍN VRTULNÍKU
ZÁVĚREČNÉ PŘISTÁNÍ

Závěrečný dojezd je celkem v pohodě. Sníh ale končí ještě nahoře a k silnici musíme po svých :-))) Taxi přijede na čas a za moment si již vyprávíme a líčíme dnešní zážitky na hotelu :-)))SOBOTA, NEDĚLE 12. - 13. 3. 2011
Počasí se bohužel kazí a tak naše další pokusy o freeride končí na sjezdovkách. Navštívili jsme Andermatt a znovu Disentis. Vydávat se do naprostý mlhy nebo do žlabů, kde se trhají desky není ale v tuto chvíli prostě dobrý nápad.

O dva dny později se v těchto místech především kvůli špatné viditelnosti těžce zraní můj kamarád při svém výletu za prašanem ...
S pozdravem
Tým Alpy4000.cz
Tým Alpy4000
KOMENTÁŘE

Miro, 16. 3. 2011, 15:49
Keby som bol vedel, ze idete na heli, urcite sa tiez pridam.
Neva,
tak buduci rok sa to mozno padari. Mozno som volaco prehliadol abo
prepocul. Zavidim a zaroven tesim.
Dumbier.o)
Térezka, 16. 3. 2011, 16:42
Zato ja vam tohleto VUBEC nezavidim:-)))))))!!!!!
...ale pan ridic se
tvari jako sympatak...no asi se tam taky nekdy vypravim:-)
...ale jak
jsem koukala na ta videa, narazila jsem na totok Vito - inspirace pro
Frantiska:
http://www.youtube.com/watch?v=OIT4L1NFjgo&NR=1
Dumbier!
Míla, 17. 3. 2011, 18:32
parádní report !! :-)) obrovskej dík Víťo za všechno ... asi přestanu
pomlouvat lyžaře :-))))
jen ta poslední věta mě zarazila - velkej
průser?
Zuza+Honzík, 17. 3. 2011, 20:32
zlomená noha
Anička, 18. 3. 2011, 12:37
Ďumbier! Miro všichni jsme ti křivdili viz odkaz :
http://zazvor.szm.com/. Ale jinak, i přes prachbídné podmínky (prach
by se hodilo vynechat, i když místy i ten se našel :-) byl heli
naprosto senzační. Jen ten došlap do údolí si budeme asi dlouho
pamatovat :-D. Tak na Ďumbier někde na horách :-)
NOVÝ KOMENTÁŘ
Jméno
Komentář
Šipka MOUNTAIN ACADEMY Šipka Freeridové campy 2020 Šipka Haute route 2020 Šipka Skialpové kurzy 2020 Šipka Lavinové kurzy 2020 Šipka Císařská haute route Šipka Monte rosa - Spaghetti ski Šipka Skialpový ráj 2020
ŠipkaAKTUALITY, INFO
ŠipkaFOTOGALERIE
ŠipkaKALENDÁŘ AKCÍ
ŠipkaPOČASÍ, LAVINY, CHATY
Alpy4000.cz na Facebooku Alpy4000.cz na Youtube
PARTNEŘI
© , Frenky a Kristýnka 2020, všechna práva vyhrazena

PARTNEŘI


Driclor proti pocení
Driclor proti nadměrnému pocení