Slavný a pověstmi opředený skialpový přechod z Chamonix do Zermattu.
„Doktor Payot v roce 1879 představil v Chamonix vůbec poprvé lyže. A 16. ledna 1903 to byl znovu on,
kdo poprvé se svými společníky a horským vůdcem Josephem Ravanelem přešel z Chamonix do Zermattu tuto
bájnou trasu na lyžích.
První den zdolali sedlo z Argentiére do Chardonnetu, nad Fenetre de Saleina dolů k Orsieres na La
Chable. Druhý den vyšli na chatu Chanrion, odtud pokračovali do průsmyku de l´Eveque, odkud se ale museli
vrátit kvůli špatnému počasí. V této době zde nebyla žádná chata Vignettes a tak sestoupili dolů údolím
Bagnes, vedoucím přes Martigny a Sion a skončili v Evolene. Třetí den překonali sedlo d´Hérens a sjeli
do Zermattu.
A to všechno bez goretexů, windstoperů, techů, pípáků, GPesek, ... a bylo to navíc v lednu!!!“
My se vydali až teď v dubnu a kromě prvního dne jsme měli parádní počasí. A právě počasí je na této trase
základním předpokladem parádních zážitků ...
17. dubna 2016 - ALLALINHORN VE VICHŘICI
Dneska jsme měli startovat z Chamonix Haute route, ale počasí nám řeklo stop. Stop řeklo hlavně lanovce
na Grands Montets ... a bez ní bychom to v dnešním počasí prostě nedali :-( Volba náhradní túry padla
na Allalinhorn 4 027 m. Poslední den zimní sezóny a tak trochu horší počasí :-) Pro nás supr aklimatizace
a test oblečení a tak trochu i odvahy :-)))
Více
najdete zde
V tento den také dochází k
dramatickým okamžikům kousek od nás přes údolí.
18. dubna 2016 - CHATA VALSOREY
Vyrážíme auty do Bourg St. Pierre. Dojíždíme až k samotné pěšině. Je zataženo, mrholí, teplota
okolo 0 C. Jdeme pěšinou a najednou se mlha začíná otevírat a nám se nabízejí překrásné výhledy. Zanedlouho
se dostaneme na sníh a dál už postupujeme na lyžích. Nejprve se úplně vyjasňuje, aby se o něco později
naopak úplně zatáhlo. Na chatu Valsorey (3 030 m) dorážíme v naprosté mlze a za sněžení. Během odpoledne
se sněžení zintenzivňuje a vítr zesiluje.
O něco později dorážejí na chatu kluci z Horský z Jizerek a od nás z Pece pod Sněžkou. Když už nám počasí
nepřeje, je alespoň legrace :-)
19. dubna 2016 - CHATA CHANRION
Ráno začínají do svahu útočit dvě německá družstva. Já chci chvíli vyčkávat, ať pak nejsme ve strmém svahu
všichni, jenže Evžen svým rychlým startem vše velmi rychle změní :-)))
Snažím se neustále sledovat možné změny ve sněhu, ale vše je supr. Šlapaná stopa by sice mohla mít výhodnější
směr, ale už jednou je šlapaná :-))) V sedle se nám podaří předejít Němce a najíždíme do dalších svahů
mezi prvními. Je to parádní jízda a kupodivu čím níž, tak je lepší. Neskutečné výhledy, opravdu parádní
jízda. Po dojezdu k potoku razíme nejrychlejší stopu k chatě Cabane de Chanrion (2 452
m). Posezení na terase se sluníčkem a semtam nějakou tou plechovčičkou :-)
20. dubna 2016 - PIGNE D´AROLLA
Ráno nás čeká průstup do sedla Col de la Serpentine (3 547 m) a pak závěrečný výstup
na samotný vrchol Pigne d´Arolla (3 790 m). Již od sedla se nám začínají nabízet neskutečné
výhledy. Tyto partie mne pokaždé lákají. Ani dnes tomu nebylo jinak, navíc nám počasí přálo :-) Ke konci
výstupu je to sice už trochu delší, ale blízkost vrcholu nás motivovala. Na samotném vrcholu radost a
supr výhledy na ty nejvyšší a nejkrásnější vrcholy Wallisu a více méně i celého Švýcarska.
Sjezd na chatu Cabane des Vignettes (3 160 m) je celkem dlouhý, a nohy už toho mají celkem
dost :-) Na chatě je pohoda, tedy alespoň večer :-) Ráno zažijeme stres kvůli dvěma středním lžičkám míchaných
vajíček :-)))
21. dubna 2016 - KRÁLOVSKÁ ETAPA
Dneska byl plán jasný, dorazit do Zermattu. Jenže zásadní otázkou bylo kudy :-) Ano, nejlehčí varianta
je ta klasická přes tři sedla. Jenže to by bylo příliš jednoduché. Můj plán je přes chatu Cabane
de Bertol (3 311 m). To je velmi odvážný plán a tak se snažím alespoň částečně eliminovat zbytečné
ztráty a tak navrhuju nejprve sjet velmi dlouhým sjezdem až do Arolly a pak šlapat až na chatu Cabane
de Bertol, tam pauza a pak už "jen" na nejvyšší vrchol dnešní etapy Tete Blanche (3 707
m) ke křížku.
Plánovaný sjezd má parádní úseky a bohužel ve spodní části přicházíme o špičku vázání a Dalibor tak musí
skončit v Arolle ... My ostatní pokračujeme směle dál. Postupujeme divokým údolím Les Foltisses. Odsud
už to je jen a jen vzhůru k chatě. To už také šlapeme po stopách jednoho z nejslavnějších skialpových
závodů PATROUILLE DES GLACIERS. Na chatu se dostáváme ve výborném čase. Polívka, pití,
švýcarská armáda hrající karty a hlavně výstup a sestup po krkolomných žebřících :-)
Další směr je jasný a opravdu za chvíli jsme u křížku a radujeme se opět z úžasných rozhledů a hlavně
také z toho, že už nemusíme stoupat nikam výš :-) Fotografie, podání rukou a na samotný závěr pro mne
již klasické šampaňské do šampusek :-)))
Sjezd do Zermattu probíhá skvěle a užíváme si naprosto vrchovatě. Celou Haute route tak za chvíli zakončujeme v restauraci Bahnhof na pizze :-) Večer se všichni přesunujeme do Saas Grundu a pak ještě někteří jedeme pro auta na samotný start. Byl to sice celkem náročný den, ale užívali jsme si ho každou chvíli :-) Super parta všech zúčastněných :-)))