ALPSKÉ 4000 - OBTÍŽNOST VÝSTUPŮ, HORSKÝCH TÚR ALE I SJEZDŮ

Klasifikovat nebo hodnotit výstupy není vůbec jednoduchá věc. Většinou se vždy jedná o subjektivní pocity a s reálem to má velmi málo společného.

Navíc právě u výstupů v Alpách (nebo v horách obecně) je velkým problémem aktuální stav jednotlivých tras (sníh, vylednění, jištění, stav ledovce, skal, ...). Také si určitě sami uvědomujete, že při hodnocení výstupů je také moc důležité, v jakém stavu se nacházíte i vy sami ...

Oblíbená a jednoduchá třístupňová klasifikace, je takovou klasickou ukázkou, která sice zcela jasně popisuje něčí situaci, ale co to přinese vám, je těžké dopředu říct ...:
  • paráda, jde to
  • uf, dře to
  • ach jo, nejde to

Ale, aby jste měli co nejlepší informace a mohli si tak perfektně naplánovat túru, potřebujete se dostat k jádru věci ...

V této kapitole se vám pokusím představit problematiku klasifikace obtížnosti především našich túr a zároveň tady uvedu některé další stupnice obtížnosti se kterými se můžete při plánování horských túr setkat.


HIKING, TURISTIKA 

Turistická značka je symbol nebo tabulka, jejímž účelem je poskytnout turistům informaci o směru cesty, případně též o vzdálenostech, podmínkách průchodnosti, popisech míst atd.

Území Česka a Slovenska má jednu z nejdokonalejších a nejhustších sítí turistického značení pro pěší turistiku vůbec. První turistickou stezku na území tehdejšího Uherska vyznačil Sitnianský klub roku 1874 v okolí Hodruši ve Štiavnických vrších. První české trasy byly vyznačeny Pohorskou jednotou Radhošť kolem roku 1884 a Klubem českých turistů roku 1889. V roce 1912 byla dokončena první dálková trasa přes Brdy na Šumavu.

Pokud se ale vydáme směrem do Alp, musíme se připravit na docela různorodou směs značek, systémů, ... 
Asi nejpropracovanějším systémem je švýcarské značení. A právě s ním se můžete setkat při mnoha vysokohorských trailech.
 
Švýcarská turistická stupnice je rozdělena do šesti úrovní, které sahají od T1 do T6 a jsou založeny především na vlastnostech stezky. Například T1 označuje dobře značenou cestu bez nebezpečí. Značení je žluté. T4 označuje alpskou stezku, pro kterou jsou turistické boty nezbytné, musíte používat ruce k pohybu vpřed a čeká vás řešení exponovaných úseků. Zde najdete bílo-modro-bílé značení cesty. 


EXPEDICE PERU 2019 - aklimatizační trek k Laguně Churup 4 450 m



Nejpoužívanější je ŠVÝCARSKÁ klasifikace (SAC - Berg - und Alpinwanderskala)


pdfSAC - Berg - und Alpinwanderskala, 5. září 2012
(Schweizer Alpen-Club SAC)





ŠVÝCARSKÁ KLASIFIKACE

stupeň TRASA / terén POŽADAVKY PŘÍKLAD
T1 
Turistika

Cestu je dobře upravena a značena. Pokud existují exponované úseky, jsou velmi dobře zajištěny. Při normálním chování může být riziko pádu do značné míry vyloučeno.
Značení: žlutá

Žádné, vhodné také s teniskami.
Orientace bez problémů, obvykle také možná bez mapy.
Männlichen - Kleine Scheidegg, Hüttenweg Jurahaus, Cabane Mont Raimeux, Strada Alta Leventina  
T2 
Horská turistika
Cesta je nepřetržitou značena. Terén je někdy strmý, riziko pádu není vyloučeno.
Značení: bílá-červená-bílá 
Trocha jistoty. Doporučujeme trekové boty. Elementární orientace. Wildhornhütte, Bergseehütte, Täschhüt-te ab Täschalp, Passo Campolungo, Capanna Cristallina von Ossasco
T3 
Náročná horská turistika
Cesta na zemi nemusí být nutně neustále viditelná. Exponované oblasti mohou být zajištěny lany nebo řetězy. Možná budete potřebovat udržovat rovnováhu pomocí vašich rukou. Některé exponované úseky jsou s rizikem pádu, neschůdné strmé suťoviště.
Značení: bílá-červená-bílá  
Dobrý a bezpečný krok. Dobrá trekingová obuv. Průměrná orientační schopnost. Základní alpský zážitek Hohtürli, Sefinenfurgge, Fründenhütte, Grosser Mythen, Pizzo Centrale vom Gotthardpass.
T4 
Alpská turistika
Cesta nemusí být nutně k dispozici. V určitých pasážích se mohou k postupu vpřed hodit ruce. Většinou exponované. Obtížné travní výšvihy, skalnaté svahy, jednoduché firnové pole a nezasněžené průstupy ledovci. 
Značení: bílá-modrá-bílá  
Seznámení se s exponovaném terénem. Stabilní treková obuv. Posouzení terénu a dobrá orientace. Alpské zážitky. V případě náhlé změny počasí může být návrat obtížný. Fornohütte, Schreckhornhütte, Dos-senhütte, Mischabelhütte, Übergang Voralphütte - Bergseehütte, Vorder Glärnisch, Steghorn (Leiterli), Piz Terri, Pass Casnile Sud
T5 
Náročná alpská turistika
Často bez cesty. Jednotlivé jednoduché lezecké pasáže. Exponovaný, náročný terén, strmé svahy. Nezasněžené ledovce a firnová pole s rizikem uklouznutí.
Značení: bílá-modrá-bílá 
Turistické boty. Bezpečné posouzení terénu a velmi dobrá orientační schopnost. Dobrý alpský zážitek ve vysokohorském terénu. Základní znalosti manipulace s cepínem a lanem. Cabane Dent Blanche, Büttlasse, Salbitbiwak, Sustenjoch Nordflanke, Bristen, Pass Cacciabella
T6 
Obtížná alpská turistika
 Většinou bez cesty. Lezecké pasáže do II. Často velmi exponované. Choulostivý skalnatý terén, nezasněžený ledovec se zvýšeným rizikem uklouznutí.
Značení: většinou bez označení
Vynikající orientace. Pokročilé vysokohorské zkušenosti a znalost manipulace s vysokohorskými technickými pomůckami. Niesengrat (Fromberghorn Nord), Glär-nisch Guppengrat, Via alta della Verz-asca



Členství v:
Spolupráce s:
Partneři